Koronawirus a choroby współistniejące - czy jesteś w grupie ryzyka?

Dla kogo koronawirus może być szczególnie groźny? Sprawdź, jakie choroby współistniejące zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

COVID-19 to choroba, która ma bardzo zróżnicowany przebieg. Około 80% zakażonych osób nie wymaga leczenia, ponieważ nie odczuwają żadnych objawów lub objawy podobne są do lekkiego przeziębienia czy grypy. Kilkanaście procent chorych ma cięższy przebieg choroby, problemy z oddychaniem i zapalenie płuc. Kilka procent pacjentów będzie miało ciężkie zapalenie płuc z zespołem niewydolności oddechowej lub niewydolności wielonarządowej, które mogą zakończyć się zgonem chorego.

Naukowcy z całego świata szukają algorytmu, który pokaże nam, kto dokładnie jest zagrożony ciężkim przebiegiem COVID-19. Na razie nie znamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektórzy z nas zamiast lekkiego przeziębienia będą mieli niewydolność oddechową. To co wiadomo na dziś, to fakt, iż ciężkim przebiegiem COVID-19 zagrożone są osoby z chorobami współistniejącymi. Na ogół są to osoby starsze, ponieważ u seniorów kumulują się różne schorzenia. Jednak każdy z nas, bez względu na wiek, jeśli ma choroby współistniejące może być kandydatem do ciężkiego zapalenia płuc w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2.

Jakie choroby współistniejące powodują, że zakażenie koronawirusem może być szczególnie groźne?

W Europie jednym z bardziej dotkniętych chorobą państw są Włochy, a na świecie – USA. Statystyki z tych krajów pokazują, iż ponad 90% hospitalizowanych pacjentów cierpi na choroby współistniejące. Zdecydowana większość pacjentów, którzy trafili do szpitala, oprócz COVID-19, cierpiała na nadciśnienie tętnicze. Dotyczyło to ok. 70% chorych po 65 r.ż., 50% pacjentów po 50 r.ż., ale również blisko 20% osób powyżej 18 r.ż.!

W USA duży odsetek hospitalizowanych z powodu COVID-19 pacjentów cierpiał na otyłość. I tutaj proporcje w grupach wiekowych były odwrotne. Otyłość była największym problemem wśród ludzi młodych – blisko 60% pacjentów w wieku 18-49 lat było otyłych, 50% w wieku ponad 50 lat i 40% w wieku ponad 65 lat.

W Polsce sytuacja wygląda podobnie. Dane do września 2020 pokazują, iż osoby które zmarły z powodu COVID-19 w 86 % obarczone były chorobami współistniejącymi. 

Ok. 30% osób zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19 to osoby z cukrzycą typu 2. Na dodatek cukrzyca i COVID-19 są równie groźne wśród osób starszych, jak i w grupie osób młodszych.

Pozostałe schorzenia predysponujące do ciężkiego przebiegu COVID-19 to:

  • choroba niedokrwienna serca
  • przewlekła niewydolność nerek
  • czynna choroba nowotworowa w ciągu ostatnich 5 lat
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc

Dlaczego badania profilaktyczne są ważne?

Jeśli już wiemy, kogo może dotyczyć ciężki przebieg COVID-19 zastanówmy się, czy może to dotyczyć również nas? Większość osób przed 49 r.ż. odpowie w tym miejscu, że raczej nie, ponieważ zagrożone są osoby starsze. Jeśli jednak masz cukrzycę, nadciśnienie czy jesteś otyły, nawet młodszy wiek nie chroni przed powikłaniami. W Polsce nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca są tym większym problemem, iż bardzo duży odsetek z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje! Dlatego warto zrobić badania, pozwalające na ocenę naszego stanu zdrowia pod kątem chorób stwarzających ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji.

W ALAB laboratoria stworzyliśmy PAKIET COVID-19 CHOROBY WSPÓŁISTNIEJĄCE, zawierający dziewięć badań:

  • lipidogram (cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydy)
  • glukoza
  • kwas moczowy w surowicy
  • kreatynina w surowicy
  • mocznik w surowicy
  • białko całkowite

Te badania zawsze warto wykonywać regularnie, ale w obliczu zagrożenia faktem, iż z wirusem SARS-CoV-2 będziemy musieli zmagać się jeszcze przez jakiś czas, oraz, że jest szczególnie groźny dla osób z chorobami współistniejącymi, profilaktyka w postaci badań laboratoryjnych nabiera dużo większego znaczenia.

Szczegółowe informacje na temat pakietu są dostępne na stronie badania w sklepie internetowym ALAB laboratoria.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, w którym dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii i profilaktyki zakażeń przybliża istotę badań przesiewowych jak i tych, które wynikają z naszych chorób przewlekłych.